مالیات تکلیفی کارمزد و حق الزحمه و مالیات بر عملکرد چیست ؟

مالیات تکلیفی کارمزد و حق الزحمه و مالیات بر عملکرد چیست ؟-chortkeh20-com

مالیات تکلیفی کارمزد و حق الزحمه و مالیات بر عملکرد چیست ؟

مالیات تکلیفی

مالیات تکلیفی مالیاتی است که کارفرمایان باید قبل از پرداخت هر گونه وجهی به کارمندان ، پرسنل یا کارگران خود از حقوق آنها کسر کرده و در زمان مشخص شده در قانون به حساب سازمان امور مالیاتی واریز نماید. در واقع مالیات تکلیفی مالیاتی است که به حقوق و دستمزد کارمندان و کارگران و هر شخص ثالث دیگر که طرف قرارداد یا کار می باشد تعلق می گیرد .

مثلا اگر کارفرمایی بخشی از کار خود را به یک پیمانکار بسپارد پیمانکار به عنوان شخص ثالث شناخته شده و کارفرما مکلف است بخشی از مبلغ قرارداد بین خود و پیمانکار را به عنوان مالیات تکلیفی به حساب سازمان امور مالیاتی واریز نماید و اگر خود آن پیمانکار هم کارمندانی داشته باشد پیمانکار هم موظف است قبل پرداخت حقوق کارمندان و کارگران خود مبلغی را به عنوان مالیات از حقوق آنها کسر کرده و به دولت پرداخت نماید.

این مالیات های تکلیفی به همراه سایر مالیات های دیگر در واقع بخشی از هزینه ای دولت را در اداره کشور تامین می کند . مالیات تکلیفی فقط شامل حقوق و دستمزد کارگران و کارمندان نمی شود و مشمولان دیگری هم دارد .

در واقع هر گونه پرداختی به شخص ثالث حتی اگر  جز کارگران یا پرسنل نباشد باید درصدی از آن که در قانون مشخص شده است کسر و در مدت زمان تعیین شده به نام و مشخصات فرد دریافت کننده به حساب سازمان امور مالیاتی ریخته شود .

انواع مالیات تکلیفی

مالیات زمین ، ساختمان ، مغازه و ملک

زمین ، ملک ، ساختمان و مغازه هم مشمول مالیات تکلیفی می شوند یعنی مستاجر موظف است بخشی از اجاره بها تعیین شده در قرارداد خود را که میزان آن در قانون مشخص است به عنوان مالیات تکلیفی به حساب سازمان امور مالیاتی واریز نماید .

مالیات تکلیفی مضاربه ، مالیات تکلیفی حق الوکاله ، مالیات تکلیفی موسسات با شعبه خارجی

علاوه بر موارد بالا که مشمول مالیات تکلیفی میشوند موارد دیگری از جمله موسسات بیمه و نقل و انتقال سهام در بورس هم مشمول مالیات تکلیفی میشود .

مالیات بر عملکرد چیست ؟

مالیات بر عملکرد یکی از انواع مالیات هایی است که در قوانین مالیاتی تعیین شده است و عبارت است از مشمولان مالیاتی پس مشخص کردن سود زیان خود به طور کامل در یک دوره مالی مشخص باید ۲۵ درصد آن را به عنوان مالیات بر عملکرد به حساب سازمان امور مالیاتی واریز نمایند .

کلیه بنگاههای اقتصادی دولتی و خصوصی از جمله کارخانه ها مدارس اعم از خصوصی و دولتی ، رستوران ها ، مغازه ها ، موسسات هنری اعم از موسیقی ، بازیگری ، نقاشی ، خطاطی و غیره ، شرکت های خدماتی مثل خدمات لوله کشی و تاسیسات ، خدمات برقی ، خدمات نظافتی ، فیلم سازان ، طراحان ، بانک های خصوصی و … مشمول این مالیات یعنی مالیات بر عملکرد می باشند.

مالیات بر عملکرد

آیا مالیات عملکرد و مالیات تکلیفی با هم فرق دارند ؟

این دو نوع مالیات با هم متفاوت بوده و مالیات تکلیفی به آن دسته مالیات هایی گفته میشود که بر درآمد افراد بسته میشود که مسئولیت پرداخت آنها به سازمان امور مالیاتی بر عهده پرداخت کننده های آن است . اما مالیات عملکرد مالیاتی است که بر سود و زیان بنگاههای اقتصادی بسته میشود و صاحبان این بنگاههای اقتصادی موظف به پرداخت آن هستند .

پرداخت هر یک از موارد تعیین شده مالیاتی به لحاظ قانونی اهمیت داشته و باید در موعد مقرر نسبت به تصفیه آنها اقدام شود در غیر این صورت مشمولان ممکن است جریمه شوند به همین دلیل کلیه افرادی که مشمول این مالیات ها میشوند می توانند برای مشاوره و راهنمایی در خصوص نوع مالیاتها و نحوه محاسبه و پراخت آنها با موسسان مالی و خدمات حسابداری مشورت نمایند

و شرکت حساب آرایان چرتکه با سال ها تجربه و کارشناسان خبره، در این خصوص می تواند مشاوری امین برای مشمولان مالیاتی باشد .

۰۲۱۳۳۳۳۴۰۰۴ – ۰۲۱۳۳۳۳۴۰۰۰ – ۰۹۱۲۰۰۴۵۳۸۴

مشاوره رایگان: ۴۶۸۸ ۴۱۰ ۰۹۳۹

همچنین چت آنلاین در سایت ما بصورت ۲۴ ساعته پاسخگوی شما عزیزان می باشد.

ایمیل :info@chortkeh20.ir

تهران، خیابان پیروزی

روبروی اداره مخابرات پلاک ۶۸۶ طبقه اول

قانون مالیات های عملکرد ،

پلمپ دفاتر, ارزش افزوده٬ اظهارنامه عملکرد٬ اعزام حسابدار٬ اعزام حسابدار محدوده خیابان پیروزی٬ حسابدار حرفه ای٬ حسابداری٬ حسابداری صنعتی٬ خدمات مالی٬ خدمات مالیاتی٬ دفاعیات٬ صورتهای مالی٬ کاهش جرائم٬ گزارشات فصلی٬ مالی شرق تهران مالیاتهای مستقیم٬ مالیاتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *