آشنایی با مفهوم حسابرسی

آشنایی با مفهوم حسابرسی-chortkeh20-com

شاید خیلی از ما از تفاوت حسابداری و حسابرسی مطلع نباشیم. در این مقاله سعی داریم کمی بیشتر با مفهوم حسابرسی  و انواع مختلف آن و کمی بیشتر آشنا شویم.

حسابرسی چیست؟؟

مفهوم حسابرسی عبارت است از بازرسی موشکافانه و دقیق از کلیه مدارک و اسناد حسابداری مهم . دلیل این کار کشف تقلب و اشتباه است .
انواع حسابرسی

حسابرسی انواع مختلفی دارد

حسابرسی از صورت های مالی، حسابرسی از نوع عملیاتی ،حسابرسی از نوع رعایتی، مفهوم حسابرسی از نوع  قانونی و حسابرسی از نوع داخلی.
_حسابرسی صورت های مالی: هدف از حسابرسب صورت های مالی اعتبار دهی به شخص یا اشخاص ذی صلاح و مستقل با جنبه های با اهمیت ادعاهای منعکس در صورت های مالی با معیار هایی که طبق قانون تعیین شده است یعنی اصول حسابداری.

_حسابرسی رعایتی:

هدف از حسابرسی رعایتی مشخص کردن میزان رعایت احکام،سیاست ها،پیمان ها،قوانین و مقررات دولتی که توسط شرکت ها رسیدگی می شود . به طور مثال شرکت ها میتوانند از حسابرسان خود تعیین میزان رعایت احکام و سیاست های داخلی را درخواست نمایند.

_حسابرسی عملیاتی:

این حسابرسی عبارت است از بررسی درستی از فعالیت های سازمان یا بخش هایی که در ارتباط با اهداف تعیین شده اند .هدف از این نوع حسابرسی ارزیابی دقیق و مشخص از کارایی ارزیابی رعایت صرفه اقتصادی ، اثر بخشی عملیات برای رسیدن به اهدافی که از پیش تعیین شده است‌.

_حسابرسی قانونی:

دعوت از حسابرسان برای ارائه خدمات حسابرسی قانونی به خصوص در هنگام بروز اختلاف مالی ، در سال های اخیر گسترش چشم گیری یافته است.
_حسابرسان داخلی: این نوع حسابرسی یک فعالیت مستقل ، اطمینان بخش،واقع بینانه است  مفهوم حسابرسی داخلی برای بهبود عملیات سازمان و ارزش افزایی طراحی و شده است .آشنایی با مفهوم حسابرسی

_حسابرس کیست؟؟

حسابرس کسی است که باید در زمینه های محاسبات و تحلیل اطلاعات ، مهارت بالایی داشته باشد همچنین در سال های اخیر به دلیل کامپیوتری شدن سیستم های مالی ،حسابداری ،شخص حسابرس باید در این زمینه آشنایی و مهارت بالایی داشته باشد و تسلط به کامپیوتر و نرم افزار ، همچنان باید مهارت های لازم و کافی در زمینه ی مهارت های ارتباطی ، کلامی،نوشتاری نیز داشته باشد .

_حرفه های حسابرسی در یک تقسیم بندی کلی به ۲ دسته تفکیک می شوند

_حسابرسان داخلی:

شخص حسابرس ، کارمند واحد امور رسیدگی هستند و پل ارتباط میان هیات مدیره و شرکت بوده است شخص حسابرس میتواند گزارش رسیدگی خود را به طور هفتگی ،ماهانه،سالانه به مدیر عامل و هیات مدیره ارائه دهد. حسابرسان داخلی موظف به رسیدگی واحد تجاری هستند ‌.

_ حسابرسان مستقل:

این گروه از اشخاص ، کسانی هستند که در موسسات حسابرسی مشغول به کار هستند و بر اساس قرداد خود میان شرکت میتواند در امور عملیات حسابداری،مالی واحد های تجاری را بررسی کند .در واقع حسابرسان مستقل رابطه ی میان صاحبان شرکت و هیات مدیره شرکت می باشند.

اهمیت حسابرسی مستقل در حسابداری

در شرکت های حسابرسی برای به کار گرفتن حسابرسان و حسابداران با تجربه به صورت مستقل به امور مالی موسسات و شرکت های پرداخت می شود ‌، اهمیت حسابرسی مستقل زمانی مشخص می شود که لازم است در مورد های مالی و جریان امور مالی و ارزیابی آن ها اظهار نظر صورت میگیرد .

_ حسابرسان دولتی:

وظیفه ی حسابرسان دولتی رسیدگی و بررسی معاملات یک موسسه یا شرکت دولتی .

_ارتباط میان حسابداری و حسابرسی:

کارمندان شرکتی که در آن کار میکنند را حسابدار گویند ، اما حسابرسان توسط دیگر شرکتی برای بررسی درستی کار های حسابدار استخدام می شود ، البته حسابرس هیچ ارتباط مالی ای با شرکت ندارد .
کار های حسابدار به صورت روزانه می باشد در حالی که کارهای حسابرس معمولا سه ماهه یا سالانه انجام میشود .
استخدام حسابدار در شرکت الزامی است در صورتی که استخدام حسابرسان به دلیل وجود شرایط خاص مثل شکاکی به تقلب.

برای دیدن مطلب های مفید بیشتر اینجا کلیک کنید

_تفاوت از نظر تحصیلات میان حسابداری و حسابرسی :

بر اساس اداره ی آمار کار ایالات متحده ، در دو حرفه ی حسابداری و حسابرسی دوره ی تحصیلی کارشناسی رشته حسابداری تکمیل شود.اما گاهی بعضی از شرکت ها میخواهند که حسابداران و یا حسابرسان آن ها ، مدرک کارشناسی ارشد نیز داشته باشد ،مثلا رشته مدیریت بازرگانی رشته ی تخصصی در حسابداری است .

_استاندارد های حسابرسی چیست؟

معیار برای سنجش کیفیت کار حسابرسان استاندارد های حسابرسی است ، برای این کار باید قوانین و مقرراتی وضع شود که انجمن حسابداران رسمی آمریکا برای اولین بار در سال ۱۹۴۷ استانداردهای ده گانه حسابرسی را معرفی کرد ، که البته این قوانین تا کنون دچار تغییراتی شده است .

_استاندارد های عملیات:

استاندارد عملیات باید به صورت دقیق برنامه ریزی شده باشد و همچنان باید به کار آنان نظارت شود.
برای انجام حسابرسی و تعیین زمان،نوع آن

_شرکت حسابرسی چیست و چه نوع فعالیتی انجام می دهد ؟؟

وظیفه ی این شرکت هابررسی و ارزیابی صورت های مالی و شواهد مالی …. به دلیل جلو گیری از تقلب . این کارها توسط شخص حسابرسان انجام می شود که در مقابل این کار حقوق نیز دریافت می کند و همچنین ممکن است به استخدام او در شرکت منجر شود.

مفتخریم که اعلام کنیم شما عزیزان  میتوانید اطلاعات  و دانستنی های بیشتری را از مشاوران  و کارشناسان حساب آرایان چرتکه دریافت کنید.آنچه که الان خلاق‌ترین موسسه ارائه خدمات مفید حسابداری در ایران است. استفاده از کارشناسان کار آزموده ، خدمات مفید و مسئولیت‌پذیری جز ارکان اصلی در تولد حساب آرایان چرتکه بوده است.

تنها کافیست با شماره ۰۲۱۳۳۳۳۴۰۰۰ تماس حاصل کنید. برای دیدن شبکه اجتماعی ما اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *