شاید خیلی از ما از تفاوت حسابداری و حسابرسی مطلع نباشیم. در این مقاله سعی داریم کمی بیشتر با مفهوم حسابرسی  و انواع مختلف آن و کمی بیشتر آشنا شویم.

حسابرسی چیست؟؟

مفهوم حسابرسی عبارت است از بازرسی موشکافانه و دقیق از کلیه مدارک و اسناد حسابداری مهم . دلیل این کار کشف تقلب و اشتباه است .
انواع حسابرسی

حسابرسی انواع مختلفی دارد

حسابرسی از صورت های مالی، حسابرسی از نوع عملیاتی ،حسابرسی از نوع رعایتی، مفهوم حسابرسی از نوع  قانونی و حسابرسی از نوع داخلی.
_حسابرسی صورت های مالی: هدف از حسابرسب صورت های مالی اعتبار دهی به شخص یا اشخاص ذی صلاح و مستقل با جنبه های با اهمیت ادعاهای منعکس در صورت های مالی با معیار هایی که طبق قانون تعیین شده است یعنی اصول حسابداری.

_حسابرسی رعایتی:

هدف از حسابرسی رعایتی مشخص کردن میزان رعایت احکام،سیاست ها،پیمان ها،قوانین و مقررات دولتی که توسط شرکت ها رسیدگی می شود . به طور مثال شرکت ها میتوانند از حسابرسان خود تعیین میزان رعایت احکام و سیاست های داخلی را درخواست نمایند.

_حسابرسی عملیاتی:

این حسابرسی عبارت است از بررسی درستی از فعالیت های سازمان یا بخش هایی که در ارتباط با اهداف تعیین شده اند .هدف از این نوع حسابرسی ارزیابی دقیق و مشخص از کارایی ارزیابی رعایت صرفه اقتصادی ، اثر بخشی عملیات برای رسیدن به اهدافی که از پیش تعیین شده است‌.

_حسابرسی قانونی:

دعوت از حسابرسان برای ارائه خدمات حسابرسی قانونی به خصوص در هنگام بروز اختلاف مالی ، در سال های اخیر گسترش چشم گیری یافته است.
_حسابرسان داخلی: این نوع حسابرسی یک فعالیت مستقل ، اطمینان بخش،واقع بینانه است  مفهوم حسابرسی داخلی برای بهبود عملیات سازمان و ارزش افزایی طراحی و شده است .آشنایی با مفهوم حسابرسی

_حسابرس کیست؟؟

حسابرس کسی است که باید در زمینه های محاسبات و تحلیل اطلاعات ، مهارت بالایی داشته باشد همچنین در سال های اخیر به دلیل کامپیوتری شدن سیستم های مالی ،حسابداری ،شخص حسابرس باید در این زمینه آشنایی و مهارت بالایی داشته باشد و تسلط به کامپیوتر و نرم افزار ، همچنان باید مهارت های لازم و کافی در زمینه ی مهارت های ارتباطی ، کلامی،نوشتاری نیز داشته باشد .

_حرفه های حسابرسی در یک تقسیم بندی کلی به ۲ دسته تفکیک می شوند

_حسابرسان داخلی:

شخص حسابرس ، کارمند واحد امور رسیدگی هستند و پل ارتباط میان هیات مدیره و شرکت بوده است شخص حسابرس میتواند گزارش رسیدگی خود را به طور هفتگی ،ماهانه،سالانه به مدیر عامل و هیات مدیره ارائه دهد. حسابرسان داخلی موظف به رسیدگی واحد تجاری هستند ‌.

_ حسابرسان مستقل:

این گروه از اشخاص ، کسانی هستند که در موسسات حسابرسی مشغول به کار هستند و بر اساس قرداد خود میان شرکت میتواند در امور عملیات حسابداری،مالی واحد های تجاری را بررسی کند .در واقع حسابرسان مستقل رابطه ی میان صاحبان شرکت و هیات مدیره شرکت می باشند.

اهمیت حسابرسی مستقل در حسابداری

در شرکت های حسابرسی برای به کار گرفتن حسابرسان و حسابداران با تجربه به صورت مستقل به امور مالی موسسات و شرکت های پرداخت می شود ‌، اهمیت حسابرسی مستقل زمانی مشخص می شود که لازم است در مورد های مالی و جریان امور مالی و ارزیابی آن ها اظهار نظر صورت میگیرد .

_ حسابرسان دولتی:

وظیفه ی حسابرسان دولتی رسیدگی و بررسی معاملات یک موسسه یا شرکت دولتی .

_ارتباط میان حسابداری و حسابرسی:

کارمندان شرکتی که در آن کار میکنند را حسابدار گویند ، اما حسابرسان توسط دیگر شرکتی برای بررسی درستی کار های حسابدار استخدام می شود ، البته حسابرس هیچ ارتباط مالی ای با شرکت ندارد .
کار های حسابدار به صورت روزانه می باشد در حالی که کارهای حسابرس معمولا سه ماهه یا سالانه انجام میشود .
استخدام حسابدار در شرکت الزامی است در صورتی که استخدام حسابرسان به دلیل وجود شرایط خاص مثل شکاکی به تقلب.

برای دیدن مطلب های مفید بیشتر اینجا کلیک کنید

_تفاوت از نظر تحصیلات میان حسابداری و حسابرسی :

بر اساس اداره ی آمار کار ایالات متحده ، در دو حرفه ی حسابداری و حسابرسی دوره ی تحصیلی کارشناسی رشته حسابداری تکمیل شود.اما گاهی بعضی از شرکت ها میخواهند که حسابداران و یا حسابرسان آن ها ، مدرک کارشناسی ارشد نیز داشته باشد ،مثلا رشته مدیریت بازرگانی رشته ی تخصصی در حسابداری است .

_استاندارد های حسابرسی چیست؟

معیار برای سنجش کیفیت کار حسابرسان استاندارد های حسابرسی است ، برای این کار باید قوانین و مقرراتی وضع شود که انجمن حسابداران رسمی آمریکا برای اولین بار در سال ۱۹۴۷ استانداردهای ده گانه حسابرسی را معرفی کرد ، که البته این قوانین تا کنون دچار تغییراتی شده است .

_استاندارد های عملیات:

استاندارد عملیات باید به صورت دقیق برنامه ریزی شده باشد و همچنان باید به کار آنان نظارت شود.
برای انجام حسابرسی و تعیین زمان،نوع آن

_شرکت حسابرسی چیست و چه نوع فعالیتی انجام می دهد ؟؟

وظیفه ی این شرکت هابررسی و ارزیابی صورت های مالی و شواهد مالی …. به دلیل جلو گیری از تقلب . این کارها توسط شخص حسابرسان انجام می شود که در مقابل این کار حقوق نیز دریافت می کند و همچنین ممکن است به استخدام او در شرکت منجر شود.

مفتخریم که اعلام کنیم شما عزیزان  میتوانید اطلاعات  و دانستنی های بیشتری را از مشاوران  و کارشناسان حساب آرایان چرتکه دریافت کنید.آنچه که الان خلاق‌ترین موسسه ارائه خدمات مفید حسابداری در ایران است. استفاده از کارشناسان کار آزموده ، خدمات مفید و مسئولیت‌پذیری جز ارکان اصلی در تولد حساب آرایان چرتکه بوده است.

تنها کافیست با شماره ۰۲۱۳۳۳۳۴۰۰۰ تماس حاصل کنید. برای دیدن شبکه اجتماعی ما اینجا کلیک کنید